Güvenlik Uyarısı
Değerli Müşterimiz,

Bütünleşik İletişim Sistemleri çatısı altındaki IP Santral, Çağrı Merkezi, Ses Kayıt, Otomatik Arama, TTS, IVR ve CRM modüllerinden oluşan İnfoset™ Çok-Kanallı Müşteri İletişim Platformu Sistemlerimizde, hem bulut sunucularımız hem de yazılımımızda daha güvenli bir erişim için gerekli güvenlik önlemlerini alıyoruz.

Güvenli bir sistem
; çağrı merkezi yazılımı, veri merkezi, kullanıcılarımızın kullandıkları bilgisayarlar, hizmet aldıkları VOIP operatörler, kullandıkları network, ip telefonlar gibi birçok parametreden oluşmaktadır.
Kullanıcılarımızın sistemi daha güvenli kullanabilmeleri için kendi taraflarında yapmaları gerekenler var.
Öncelikle İnfoset IP İletişim Sistemleri' ni kullanırken
güçlü şifreler​ seçmeniz güvenlik açısından büyük önem taşır.

 • Programa kullanıcı yada yönetici olarak giriş yaptığınız ve SIP tarafındaki kullandığınız şifrelerinizi düzenli olarak güncelleyin.
 • Minimum 8 karakter uzunluğunda rakamlar, harfler ve simgelerden oluşan uzun bir şifre kullanın.
 • "123456" dizisini veya "şifre" kelimesini kullanmayın.
 • Voip kullanıcı hesaplarınız(ip telefonlara register olurken kullanılan bilgiler) ve VOIP hatlarınıza(VOIP hat hizmeti aldığınız firma ile görüşülmelidir) ait SIP şifrelerini düzenli aralıklarla güncelleyin.
  Minimum 8 karakter, alfanümerik ve kolay tahmin edilemeyecek kombinasyonlardan oluşan şifrelerle değiştirin.
 • Bulut çağrı merkezine bağlı olarak çalışan IP telefon, gateway, modem ve router gibi cihazların arayüzlerini girişi sağlayan kullanıcı adı ve/veya şifreleri karmaşık şifrelerle değiştirin. Eğer gerekli değil ise bu sistemlere dışarıdan erişimi firewall üzerinden engelleyin.
 • Sistem üzerinde kullanılmayan voip kullanıcıları (dahili aboneler yada operatörler) sistemden kaldırarak yetkisiz girişleri engelleyin.
 • Özellikle dışarıdan sistemi kullanan kullanıcılarınızı laptoplarında kurulu softphone şifreleri ile ilgili fiziksel güvenliğe özen göstermeleri konusunda uyarın.
 • Sisteme girişte kullanılan ve kullanıcılara ait diğer şifrelerin (dahili sip şifreleri, agent şifreleri vb) gizliliği ile ilgili olarak kullanıcılarınızı uyarın.
 • Kullanıcıların sistem arayüzlerine girişte kullandıkları şifrelerin kullandıkları makina tarafından hatırlanmamasına ayarlamalarını iletin.
 • Kullandığınız VOIP hatlarda, yurtdışı arama yapması gerekmeyen dahili aboneleri yada operatörlerin yurt dışı ama arama yetkisini kaldırın veya kısıtlayın(VOIP hat hizmeti aldığınız firma ile görüşülmelidir).
 • Networkünüzde Firewall üzerinde "Brute Force" ve "DOS" olarak tabir edilen saldırılara karşı önlem alın.
 • Kullanıdığınız bilgisayarlarda lisanslı işletim sistemi ve güncel antivirüs yazılımları kulanın.
 • Şifrenizi kurtarmak için e-posta adresinizin güncel ve hala erişebildiğiniz bir hesap olduğundan emin olun.
Tüm bu önlemler bir networkde alınması gereken standart önlemler olup sadece İnfoset IP İletişim Sistemleri' ni kullanırken değil, lokal iletişim ağınızda yer alan diğer uygulama ve cihazların güvenliği açısından önem taşımaktadır.
Yukarıda belirtilen önlemler hakkında daha detaylı bilgi isteğiniz ve sorularınız olursa bizlere ulaşabilirsiniz.

Sözkonusu önlemlerin alınmamasından kaynaklanacak olumsuzluklarda İnfoset olarak herhangi bir sorumluluğumuzun söz konusu olmayacağını önemle belirtiriz.

Saygılarımızla,
İnfoset Yazılım Elektronik Danış. İletişim Hiz. İth. İhr. San. ve Tic. Ltd. Şti.
Orta Mah. Nazır Sok. No:14/22 Pendik İstanbul.